Milan

Budzę się któregoś dnia z pomysłem. Dzwonię do niej z pytaniem czy wsiądzie ze mną do samolotu. Polecimy przed siebie na dwa dni. Taki reset od wszystkiego aby przewietrzyć głowę, nabrać nowego oddechu i na spokojnie skonsultować nasze fotograficzne pomysły. Jasne, że się zgodziła! Mamy kolejny powód, bo to pierwsza rocznica naszego wspólnego studia! Wybieramy wielokulturowy Mediolan. Rezerwujemy lot i noclegi. Szukamy wystaw, galerii. Odliczamy dni do wylotu. Wtorek popołudniu jesteśmy już na lotnisku. Każda z jednym plecakiem – tak zawsze chciałam podróżować. Z przyjaciółką u boku i aparatem. Lądujemy w Bergamo – łapiemy autobus i w niecałą godzinę jesteśmy na miejscu. Nocny spacer do hotelu włoskimi uliczkami już pozwala poczuć klimat. Powietrze jakby pachniało starym retro stylem. Przed nami jutro cały dzień!

Rano słońce wpada do pokoju. Nie marnujemy czasu. Sprawdzamy na mapie gdzie, co i jak. Między jedną galerią a drugą mamy czas na kawę, lody, sok pomarańczowy, pyszny makaron, prosecco, pizzę. Wszystko dzieje się w swoim czasie. Powoli, bo przecież tu idealnie pasuje dolce far niente!!!! Nawet nie zauważamy kiedy przez te dwa dni zrobiłyśmy prawie 40 tysięcy kroków. Delektujemy się dziełami mistrzów na wystawie Magnum. Podziwiamy obrazy Picassa w muzem NoveCento. Zaglądamy oczywiście do galerii Leica.

Odkrywamy niesamowite miejsce jakim jest Foundazione Pini, które znalazłam kilka dni przed wylotem na instagramie. Na żywo robi jeszcze większe wrażenie. 15 tysięcy czarnych motyli budzi jednocześnie nadzieję i niepokój. Stojąc wśród tej chmury stworzonej przez meksykańskiego artystę Carlosa Amoralesa czujesz, że coś się kończy i jednocześnie zaczyna. Sztuka zawsze wywołuje w nas różne emocje. Najważniejsze, że mogę dzielić się nią z kimś bliskim, tworząc nasze wspólne wspomnienia.

Następnego dnia w drodze powrotnej kilka godzin zwiedzamy przepiękne Bergamo. Wiemy, że tu wrócimy. Są na świecie miejsca i ludzie, które znajdujesz w najmniej oczekiwanym momencie swojego życia. Kiedy przestajesz wierzyć w prawdziwą przyjaźń, los zawsze postawi przed Tobą odpowiednią osobę. Dzięki niej rośnie Ci dodatkowe skrzydło!